CNS2019_LogoV3a-rev_4web

March 23-26  |  San Francisco

CNS 2020 Meeting | Schedule Overview

*Tentative, subject to change
 

Saturday, March 14, 2020

11:30 am - 1:30 pm Exhibitor Check In, Exhibit Hall C
11:30 am - 6:15 pm On-site Registration & Pre-Registration Check In, Grand Ballroom Foyer
12:30 - 2:00 pm Data Blitz Session 1, Back Bay A&B
Data Blitz Session 2, Back Bay C&D
Data Blitz Session 3, Grand Ballroom
2:00 - 3:00 pm The Fred Kavli Distinguished Career Contributions in Cognitive Neuroscience Lecture, Hemispheric Organization for Visual Recognition, Marlene Behrmann, Carnegie Mellon University, Grand Ballroom
2:30 - 3:00 pm Poster Session A Set-Up, Exhibit Hall C
2:30 - 5:00 pm Exhibits Open, Exhibit Hall C
3:00 - 3:30 pm Coffee Service, Exhibit Hall C
3:00 - 5:00 pm Poster Session A, Exhibit Hall C
5:00 - 6:00 pm Opening Ceremonies & Keynote Address - Origins of Human Cooperation, Michael Tomasello, Department of Psychology and Neuroscience, Duke University and Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology, OPEN TO THE PUBLIC (Q&A to follow), Grand Ballroom
6:00 - 6:15 pm Poster Session A Take-Down, Exhibit Hall C
6:00 - 7:00 pm Welcome Reception, Constitution & Grand Ballroom Foyer
6:15 pm Exhibit Hall Closed for the Day – No Entry

 

Sunday, March 15, 2020

7:30 - 8:00 am Exhibit Hall Access for Exhibitors/Poster Session B Set-up Only, Exhibit Hall C
7:30 am - 5:30 pm On-site Registration & Pre-Registration Check In, Grand Ballroom Foyer
8:00 - 8:30 am Continental Breakfast, Exhibit Hall C
8:00 - 10:00 am Poster Session B, Exhibit Hall C
8:00 am - 5:00 pm Exhibits Open, Exhibit Hall C
8:30 - 10:00 am Communications Open House, Press Room, Kent
10:00 am - 12:00 pm Invited Symposium 1 - Making Sense Out of Big Data In Cognitive Neuroscience, Deanna M. Barch, Chair, Back Bay ABCD
     10:00 - 10:08 am Introduction
     10:08 - 10:36 am Talk 1: High-Dimensional Structure of Signal and Noise in 20,000 Neuron Recording, Carsen Stringer
     10:36 - 11:04 am Talk 2: Differential Resilience to Perturbation of Circuits with Similar Performance, Eve Marder
     11:04 - 11:32 am Talk 3: Casual Inference with Big Data Sets, Konrad Kording
     11:32 - 12:00 pm Talk 4: Challenges and Opportunities in the Era of Big Data, Randy L. Buckner
10:00 am - 12:00 pm Invited Symposium 2 – The Role of Causal Inference For Perceptual Decisions and Adaptive Behavior, Christoph Kayser, Chair, Grand Ballroom 
     10:00 - 10:08 am Introduction
     10:08 - 10:36 am Talk 1: Inferring Internal Causes of Uncertainty to Improve Decision Making, Rachel Denison
     10:36 - 11:04 am Talk 2: Causal Inference in Reinforcement Learning, Sam Gershman
     11:04 - 11:32 am Talk 3: Causal Inference in Multisensory Perception, Uta Noppeney
     11:32 - 12:00 pm Talk 4: The Persistent Influence of Causal Inference in Multisensory Perception, Christoph Kayser
12:00 - 12:15 pm Poster B Take-Down, Exhibit Hall C
12:00 - 1:30 pm Lunch Break (On your own)
12:30 - 1:00 pm Poster C Set-Up, Exhibit Hall C
1:00 - 3:00 pm Poster Session C, Exhibit Hall C
2:30 - 3:00 pm Coffee Break, Exhibit Hall C
3:00 - 5:00 pm Symposium 1- Studying the Mind by Manipulating Brain Networks, Joel Voss, Chair, Constitution Ballroom
     3:00 - 3:08 pm Introduction
     3:08 - 3:34 pm Talk 1: Neurostimulation for Flexible Language-Network Redistribution in Healthy and Lesioned Brains, Gesa Hartwigsen
     3:34 - 4:00 pm Talk 2: Network Stimulation to Test the Human Orbitofrontal Cortex Role in Interference-Based Decision Making, Thorsten Kahnt
     4:00 - 4:26 pm Talk 3: Using the Human Brain Connectome to Identify Brain Circuit Targets for Depression Symptoms, Michael Fox
     4:26 - 4:52 pm Talk 4: Stimulating the Hippocampal Network to Test Episodic Memory Mechanisms, Joel Voss
     4:52 - 5:00 pm Q&A Period: The Speakers will take Questions from the Audience
3:00 – 5:00 pm Symposium 2 – Finances and Feelings: The Affective Neuroscience of SES, Martha Farah, Chair, Back Bay A/B 
     3:00 – 3:08 pm Introduction
     3:08 – 3:34 pm Talk 1: Neural Correlates of Poverty Observed in the Human Fetal Brain: Implications for Postnatal Wellbeing, Moriah Thomason
     3:34 – 4:00 pm Talk 2: SES, Early Experience and Brain Development: Informing a Science of Neurodevelopmental Enhancement, Joan Luby
     4:00 – 4:26 pm Talk 3: Executive and Emotion Regulation Networks Associated with Resilience to Poverty and Early Adversity, Robin Nusslock
     4:26 – 4:52 pm Talk 4: Socioeconomic Disadvantage and the Neuroscience of Mother-Infant Attachment, Pilyoung Kim
     4:52 – 5:00 pm Q&A Period: The Speakers will take Questions from the Audience
3:00 – 5:00 pm Symposium 3 - Pressing the Play Button: Sequential Neural Replay of Human Memories, Eitan Schechtman, Chair, Back Bay C/D 
     3:00 – 3:08 pm Introduction
     3:08 – 3:34 pm Talk 1: Neural Mechanisms of Human Episodic Memory Formation Across Spatial Scales, Kareem Zaghloul
     3:34 – 4:00 pm Talk 2: Forward Reactivation of Sequential Memory Traces During Sleep, Marit Petzka
     4:00 – 4:26 pm Talk 3: Neural Replay in Model-Based Learning, Yunzhe Liu
     4:26 – 4:52 pm Talk 4: Replay of Human Practice Predicts Early Skill Learning, Leonardo G Cohen
     4:52 – 5:00 pm Q&A Period: The Speakers will take Questions from the Audience
3:00 – 5:00 pm Symposium 4 - From Wikipedia Searches to Single Cell Recording: Uncovering the Mechanisms of Information-Seeking, Tali Sharot, Chair, Grand Ballroom
     3:00 – 3:08 pm Introduction
     3:08 – 3:34 pm Talk 1: Using Structure to Explore Efficiently, Eric Schulz
     3:34 – 4:00 pm Talk 2: Hunters, Busybodies, and the Knowledge Network Building Associated with Curiosity, Danielle Basset
     4:00 – 4:26 pm Talk 3: A Neural Network for Information Seeking, Ethan Bromberg-Martin
     4:26 – 4:52 pm Talk 4: Information-Seeking Impairments in Behavioral Addiction as a Novelty Failure, Irene Cogliati Dezza
     4:52 – 5:00 pm Q&A Period: The Speakers will take Questions from the Audience
5:00 - 5:15 pm Poster Session C Take-Down, Exhibit Hall C
5:15 - 6:00 pm 26th Annual George A. Miller Prize in Cognitive Neuroscience Lecture, Functional Imaging of the Human Brain: A Window into the Architecture of the Mind, Nancy Kanwisher, Grand Ballroom
5:15 pm Exhibit Hall Closed for the Day – No Entry

 

Monday, March 16, 2020

7:30 - 8:00 am Exhibit Hall Access for Exhibitors/Poster Session D Set-Up Only, Exhibit Hall C
8:00 - 8:30 am Continental Breakfast, Exhibit Hall C
8:00 - 10:00 am Poster Session D, Exhibit Hall C
8:00 am - 5:45 pm Exhibits Open, Exhibit Hall C
8:00 am - 5:30 pm On-site Registration & Pre-Registration Check In, Grand Ballroom Foyer
8:30 - 10:00 am Communications Open House, Press Room, Kent
10:00 am - 12:00 pm Symposium 5 – Development and Plasticity of High-Level Vision and Cognition, Zeynep Saygin, Chair, Constitution Ballroom
     10:00 - 10:08 am Introduction
     10:08 - 10:34 am Talk 1: Connectivity at the Origins of Domain Specificity in the Cortical Face and Place Networks, Daniel Dilks
     10:34 - 11:00 am Talk 2: Category-Selective Visual Regions Have Distinctive Signatures of Structural Connectivity in Infants, Rhodri Cusack
     11:00 - 11:26 am Talk 3: Selectivity Driven by Connectivity: Innate Connectivity Patterns of the Visual Word Form Area, Zeynep Saygin
     11:26 - 11:52 am Talk 4: Congenital Blindness Repurposes Visual Cortices for Higher-Cognition and Changes their Connectivity, Marina Bedny
     11:52 - 12:00 pm Q&A Period: The Speakers will take Questions from the Audience
10:00 am - 12:00 pm Symposium 6 – Moving from a Deficit-Oriented to a Preventive Model in Education: Examining Neural Correlates for Reading Development, Tzipi Horowitz-Kraus, Chair, Back Bay A&B
     10:00 - 10:08 am Introduction
     10:08 - 10:34 am Talk 1: Neurobiological Correlates for Environmental Factors Contributing to Future Reading Abilities, Tzipi Kraus
     10:34 - 11:00 am Talk 2: The Typical and Atypical Reading Brain: How a Neurobiological Framework of Reading Development Can Inform Educational Practice and Policy, Nadine Gaab
     11:00 - 11:26 am Talk 3: Functional and Structural Signatures of Dyslexia Before and After Literacy Instruction, Michael Skeide
     11:26 - 11:52 am Talk 4: Precursors of Difficulties Associated with the Developmental Steps Towards Full Literacy, Heikki Lyytinen
     11:52 - 12:00 pm Q&A Period: The Speakers will take Questions from the Audience
10:00 am - 12:00 pm Symposium 7 – Integrating Theory and Data: Using Computational Models to Understand Neuroimaging Data, Brandon Turner, Chair, Back Bay C&D
     10:00 - 10:08 am Introduction
     10:08 - 10:34 am Talk 1: Corticostriatal Computations in Learning and Decision Making, Michael Frank
     10:34 - 11:00 am Talk 2: Mutual Benefits: Combining Reinforcement Learning with Sequential Sampling Models, Birte U. Forstmann
     11:00 - 11:26 am Talk 3: Neurocomputational Mechanisms of Knowledge Acquisition and Generalization, Alison R. Preston
     11:26 - 11:52 am Talk 4: Probabilistic Linking Functions for Mind, Brain, and Behavior, Brandon Turner
     11:52 - 12:00 pm Q&A Period: The Speakers will take Questions from the Audience
10:00 am - 12:00 pm Symposium 8 – The Meeting of Perception and Memory in the Brain, Marc Coutanche, Chair, Grand Ballroom
     10:00 - 10:08 am Introduction
     10:08 - 10:34 am Talk 1: Roles of Perceptual and Conceptual Hierarchies in the Formation of Memories, Marc Coutanche
     10:34 - 11:00 am Talk 2: Distinct Profiles of Perception and Memory in High-Level Visual Cortex, Chris Baker
     11:00 - 11:26 am Talk 3: The Reciprocal Link Between Memory and Visual Exploration, Jennifer Ryan
     11:26 - 11:52 am Talk 4: Past Meets Present: Prediction Error Drives Episodic Memory Updating, Morgan Barense
     11:52 - 12:00 pm Q&A Period: The Speakers will take Questions from the Audience
12:00 - 12:15 pm Poster Session D Take-Down, Exhibit Hall C
12:00 - 1:30 pm Lunch Break (On your own)
12:30 - 1:00 pm Poster Session E Set-Up, Exhibit Hall C
1:30 - 2:00 pm YIA 1 - Developmental tuning of action selection, Catherine Hartley, Grand Ballroom 
2:00 - 2:30 pm YIA 2 - Structured reinforcement learning, Samuel J. Gershman, Grand Ballroom
2:30 - 4:30 pm Poster Session E, Exhibit Hall C
3:30 - 4:00 pm Coffee Service, Exhibit Hall C
4:30 - 6:00 pm Special Session, What Makes us Human? Symposium in Honor of Donald T. Stuss, Brian Levine, Chair, Grand Ballroom
6:00 - 6:15 pm Poster Session E Take-Down, Exhibit Hall C
6:15 pm Exhibit Hall Closed for the Day – No Entry
6:15 - 7:45 pm CNS Trainee Professional Development Panel, Constitution Ballroom
8:00 - 10:00 pm CNS Student Trainee Social Night

 

Tuesday, March 17, 2020

7:30 am - 8:00 am Exhibit Hall Access for Exhibitors/Poster Session F Set-Up Only, Exhibit Hall C
8:00 - 8:30 am Continental Breakfast, Exhibit Hall C
8:00 - 10:00 am Poster Session F, Exhibit Hall C
8:00 am - 12:00 pm Exhibits Open, Exhibit Hall C
8:00 am - 3:00 pm On-site Registration & Pre-Registration Check In. Grand Ballroom Foyer
10:00 am - 12:00 pm Invited Symposium 3 – Contemporary Approaches To Emotion Representations, Kevin S. LaBar, Chair, Back Bay ABCD
     10:00 - 10:08 am Introduction
     10:08 - 10:36 am Talk 1: Decoding Spontaneous Emotions and Modeling Their Temporal Dynamics from Resting-State fMRI, Kevin S. LaBar
     10:36 - 11:04 am Talk 2: Emotion Schemas are Represented in the Human Visual System: Evidence from fMRI and Convolutional Neural Networks, Tor D. Wager
     11:04 - 11:32 am Talk 3: Mapping the Passions: Insights from Computational and Social Functional Approaches, Dacher Keltner
     11:32 - 12:00 pm Talk 4: Modelling Dynamic Facial Expressions of Emotion Across Cultures Using Data-Driven Methods, Rachael E. Jack
10:00 am - 12:00 pm Invited Symposium 4 – Novel Approaches to Non-Invasive Brain Stimulation, Jérôme Sallet, Chair, Grand Ballroom
     10:00 - 10:08 am Introduction
     10:08 - 10:36 am Talk 1: Noninvasive Deep Brain Stimulation Via Temporally Interfering Electric Fields, Nir Grossman
     10:36 - 11:04 am Talk 2: Probing Decision-Making Circuits in Primates Using Transcranial Ultrasound Neuromodulation, Jérôme Sallet
     11:04 - 11:32 am Talk 3: Ultrasonic Modulation of Higher Order Visual Pathways in Humans, Chris Butler
     11:32 - 12:00 pm Talk 4: Noninvasive CNS Modulation Using Ultrasound with or without Blood-Brain Barrier Opening, Elisa Konofagou
11:45 am - 12:00 pm Poster Session F Take-Down, Exhibit Hall C
12:00 pm Exhibit Hall Closed for the Day – No Entry
12:00 - 1:30 pm Lunch Break (On your own)
1:30 - 3:30 pm Symposium 9 – Cortical Gradients and Their Role in Cognition, Daniel Margulies, Chair, Constitution Ballroom
     1:30 - 1:38 pm Introduction
     1:38 - 2:04 pm Talk 1: The Influence of Brain Structure on Typical and Atypical Brain Function, Boris Bernhardt
     2:04 - 2:30 pm Talk 2: Cortical Somatosensory Hierarchical Gradients, Noam Saadon-Grosman
     2:30 - 2:56 pm Talk 3: A Multisensory Perspective on Primary Cortices, Micah Murray
     2:56 - 3:22 pm Talk 4: Neurocognitive Hierarchies as a State Space for On-Going Thought, Jonathan Smallwood
     3:22 - 3:30 pm Q&A Period: The Speakers will take Questions from the Audience
1:30 - 3:30 pm Symposium 10 – Specifics and Generalities: Beyond the Semantic-Episodic Distinction, Chi Ngo, Chair, Back Bay A&B
     1:30 - 1:38 pm Introduction
     1:38 - 2:04 pm Talk 1: Generalized Knowledge and Episodic Memory in Development, Chi Ngo
     2:04 - 2:30 pm Talk 2: Memory Specificity and Concept Generalization, Dagmar Zeithamova
     2:30 - 2:56 pm Talk 3: Semantic Knowledge Distorts Episodic Memory: Behavioral and Neural Investigations, Alexa Tompary
     2:56- 3:22 pm Talk 4: Neural Signatures of Time and Meaning in Categorized Free Recall, Sean Polyn
     3:22 - 3:30 pm Q&A Period: The Speakers will take Questions from the Audience
1:30 - 3:30 pm Symposium 11 – Deep Data: The Contribution of Case Studies and Special Populations in the Era of Big Data, Erez Freud, Chair, Back Bay C&D
     1:30 - 1:38 pm Introduction
     1:38 - 2:04 pm Talk 1: The Role of the Dorsal Pathway in Object Perception, Erez Freud
     2:04 - 2:30 pm Talk 2: Perception and Action without Hands, Ella Striem-Amit
     2:30 - 2:56 pm Talk 3: Pattern Separation Following Denate Gyrus Lesions, Shayna Rosenbaum
     2:56 - 3:22 pm Talk 4: Direct Electrical Stimulation Mapping of Language Pathways During Awake Brain Surgery, Bradford Z. Mahon
     3:22 - 3:30 pm Q&A Period: The Speakers will take Questions from the Audience
1:30 - 3:30 pm Symposium 12 – What Determines Category Selectivity in the Cortex? Talia Konkle, Chair, Grand Ballroom
     1:30 - 1:38 pm Introduction
     1:38 - 2:04 pm Talk 1: Cortex is Cortex: Ubiquitous Principles Drive Face-Domain Development, Mike Arcaro
     2:04 - 2:30 pm Talk 2: Category-Selective Regions in Visual Cortex: What are they for? Marius Peelen
     2:30 - 2:56 pm Talk 3: Social Origins of Cortical Face Areas, Rebecca Saxe
     2:56 - 3:22 pm Talk 4: Factors Determining Where Category-Selective Areas Emerge in Visual Cortex, Hans Op de Beeck
     3:22 - 3:30 pm Q&A Period: The Speakers will take Questions from the Audience